29 Października

Racibórz, Śląskie - Łowisko nr 642 Brzezie
  • Formuła zawodów

Indywidualne

Zarząd Koła PZW NR 45 Racibórz-Miasto organizuje w dniu 29.10.2023 r. zawody spinningowe

W zawodach mają członkowie Koła PZW NR 45 Racibórz-Miasto, którzy opłacili składki na rok 2023.

Teren zawodów: Seniorzy i Juniorzy : Łowisko Nr 642 BRZEZIE Teren zawodów zostaje zamknięty dla wszystkich wędkarzy w dniu 29.10.2023 r. w godz. 4.00 – 15.00.

SPRAWY ORGANIZACYJNE:

1.    Zbiórka zawodników przed zawodami w dniu 29.10.2023 r. o godzinie 6.00  - slip przy tamie głównej.

2. Zawodnicy mają obowiązek  posiadać   telefony z możliwością robienia zdjęć  bądź aparat fotograficzny.

• 29 Października 2023, godz. 06:00

1. godz.   6.006.55 - wodowanie jednostek pływających,
    2. godz.  7.00 -  otwarcie zawodów; odprawa z zawodnikami, w tym                                      omówienie warunków bezpieczeństwa,
    3. godz.   7.15 - 14.15 - czas trwania zawodów,
    4. godz.  15.00 - ogłoszenie wyników, zakończenie  zawodów.

3.    Zawody rozgrywane w kategorii: senior, junior

4.  Zawodnicy startujący w zawodach muszą posiadać przy sobie ważną w dniu zawodów Legitymację Członka PZW.

Obowiązują następujące sygnały:

- pierwszy  sygnał - oznacza rozpoczęcie zwodów, zawodnicy   odpływają w dowolny rejon zbiornika.

- drugi sygnał - oznacza zakończenie zawodów. Po tym sygnale zawodnicy w ciągu (30 minut) muszą zdać  karty  startowe sędziemu.

5.    Zawody zostaną rozegrane na żywej rybie zgodnie z Zasadami Organizacji Sportu Wędkarskiego.

6.    Używane w zawodach wędki i przynęty sztuczne muszą spełniać warunki określone w R.A.P.R.

7.    Zabrania się używania żywej lub martwej rybki oraz używania przynęty sztucznej wraz z jakąkolwiek przynętą naturalną. Zabrania się nęcenia łowiska, stosowania dwóch lub więcej uzbrojonych przynęt, oraz dodatkowych pływających obciążeń przynęty i sygnalizatorów brań.

8.    Zawodnicy zobowiązani są do utrzymywania minimalnej tj. (50 m ), odległości pomiędzy łowiącymi zawodnikami

9.    Zawodnik jest zobowiązany do wykonania zdjęcia złowionej ryby położonej na miarce z logo zawodów ( zdjęcie wykonuje zawodnik który złowił rybę) oraz wpisanie wymiaru i gatunku do karty startowej i złożenie podpisu.

10.  W zawodach spinningowych do wyniku zalicza się następujące gatunki ryb drapieżnych: boleń, brzana, jaź, kleń, okoń, sandacz, sum, szczupak. Ryby zahaczone poza obrębem głowy nie są zaliczane do punktacji. Obręb ten wyznaczają pokrywy skrzelowe.

Obowiązuje następująca punktacja:

a. Sum : - za wymiar określony przez regulamin 1000 pkt. - za każdy dodatkowy centymetr 100 pkt.

b.  szczupak i sandacz: - za wymiar określony przez regulamin 750 pkt. - za każdy dodatkowy centymetr 50 pkt.

c. boleń i brzana: - za wymiar określony przez regulamin 400 pkt. - za każdy dodatkowy centymetr 50 pkt.

d. jaź i kleń: - za wymiar określony przez regulamin 200 pkt. - za każdy dodatkowy centymetr 40 pkt.

e. okoń: - za wymiar określony przez regulamin 100 pkt. - za każdy dodatkowy centymetr 20 pkt.

11.  Obowiązują okresy ochronne łowionych ryb określone w Regulaminie Amatorskiego Połowu Ryb oraz następujące wymiary:  sum - 70 cm, szczupak, sandacz - 50 cm, boleń, brzana - 40 cm, jaź, kleń - 25 cm, okoń - 20 cm, poniżej których nie zalicza się ryb do punktacji. Za rybę wymiarową uznaje się rybę o długości równej i większej od określonego dla niej wymiaru ochronnego.

12.  Przyjmuje się zasadę że do klasyfikacji zawodów zalicza się ryby zacięte i wyholowane pomiędzy sygnałami rozpoczęcia i zakończenia zawodów.

13.  Do punktacji zalicza się 15 sztuk ryb wybranych przez zawodnika.  Obowiązuje zasada zaokrąglania wymiaru ryb w górę do najbliższego pełnego centymetra. Zaokrąglanie w górę nie dotyczy ustalonych wymiarów ochronnych. Wynik zawodnika stanowi suma punktów za złowione ryby.

18. Zawodnik zostaje zdyskwalifikowany za:

1. wcześniejsze rozpoczęcie zawodów lub kontynuowanie łowienia po ich zakończeniu,
    2. nie zdanie karty startowej komisji sędziowskiej w określonym czasie,
    3. udzielanie i przyjmowanie pomocy w podbieraniu złowionej ryby,
    4. nieprzestrzeganie regulaminu zawodów i ustaleń podjętych podczas odprawy technicznej,
    5. stawienie się na zawody w niepełnej dyspozycji psychofizycznej lub używanie środków zmniejszających tę dyspozycję w czasie trwania zawodów,
    6. za nie sportowe i nie etyczne zachowanie się zawodnika w stosunku do organizatora, sędziego czy innych zawodników (po jednorazowym zwróceniu uwagi przez sędziego),
    7. przedłożenie komisji sędziowskiej ryby pod ochroną lub ryby złowionej w innym miejscu niż tura zawodów,
    8. używanie osęki do „lądowania" ryb,
    9. używanie żywej i martwej ryby jako przynęty oraz sprzętu i przynęt niezgodnych z przepisami.